Z nauczania Prymasa Tysiąclecia (6)

 

Bóg jest Prawdą, a w nas jest pragnienie i szukanie prawdy. Dopiero wtedy następuje uspokojenie, gdy ją poznamy i ogarniemy. Przez dążenie do prawdy już się w nas przejawia coś Bożego. (Kardynał Stefan Wyszyński, Warszawa, 14.03.1964)

 

O prawdzie napisano już bardzo wiele. Czy można coś więcej dopowiedzieć? Proponuję kilka cytatów otwierających nas naprawdę naszym życiu.

 

1. Kiedy prawda pojawia się jako obowiązujący banał – to znaczy, że umarła i nie jest już prawdą (Sławomir Mrożek). Jak łatwo, największą i najświętszą prawdę zbanalizować. W ten sposób umniejsza się jej znaczenie. Prawda staje się mało istotna. Nie można do tego dopuścić.

 

2.  Niezawodną oznaką prawdy jest prostota i jasność. Kłamstwo zawsze bywa skomplikowane, wymyślne i wielosłowne (Lew Tołstoj). Ważne jest, aby nie wikłać się i komplikować prawdę. Czym więcej kluczenia, tym więcej fałszu. Warto popatrzeć przez ten pryzmat na prawdę w swoim życiu.

 

3. Prawda jest pochodnią olbrzymią: dlatego właśnie usiłujemy wszyscy zbliżyć się do niej tylko na chwilę w obawie, by nie spłonąć. (Goethe). Jakże ważne jest, aby prawdy nie bać się. Prawda kosztuje, ale pozwala zachować swoją godność. Warto poświęcić się!!!

 

4. Kłamstwo nie może stać się prawdą przez to, że wzrośnie w potęgę. (Rabindranath Tagore). Nie można bać się prawdy. Nieraz trzeba ponieść ofiary za nią, ale w całkowitym rozliczeniu opłaca się taka postawa. Wtedy, szanuje się swoją godność. Nie trzeba się wtedy wstydzić własnych wyborów! To jest właśnie wielkość.