Z nauczania Prymasa Tysiąclecia (1)

 

Od dziś, będziemy pochylać się wspólnie nad nauczaniem czterech wielkich świadków wiary. Przez najbliższe siedem czwartków przewodnikiem po naszym życiu będzie prymas kard. Stefan Wyszyński.

 

„Niech nikt nie wątpi w możliwość otrzymania przebaczenia i poprawy. Nie ma przepaści, z której Stwórca nie mógłby wydobyć swego umiłowanego stworzenia, nie ma tak powikłanych sytuacji, z których nie umiałby nas wyplątać” (26.04.1981)

 

Problem przebaczenia to ogromny obszar własnej niemocy, lęku, zawiści, a także odwagi i dojrzałości. Przebaczenia uczy nas Bóg, który jest w stanie darować wszystko. Użyta przez prymasa metafora przepaści staje się także i dla nas obrazem ludzkiego przebaczenia. Nieraz wydaje się nam, że ta przepaść dzieląca nas od drugiego człowieka jawi się jako dużo większa niż naprawdę jest. Z pewnością u człowieka żyjącego samotnie (tak jak u każdego) pojawia się myślenie typu: „tego nie przebaczę”; „temu człowiekowi nigdy nie dam szansy”.

 

A jednak Z Bogiem możemy wszystko. Nawet wtedy, kiedy plątanina problemów, rozczarowań i uprzedzeń jest „gęsta”, można znaleźć jakieś rozwiązanie prowadzące do przekroczenia siebie i swoich zranień. Proponuje w tym względzie taktykę 6 x T.

1. Trzeba znaleźć motywację do „przełamania siebie”.

2. Trzeba uwierzyć w swoje możliwości przebaczenia.

3. Trzeba na nowo przemyśleć całą sytuację, która wraz z upływem      czasu może inaczej jawić się.

4. Trzeba spróbować „przełamać się” i dać szansę.

5. Trzeba zobaczyć siebie po przebaczeniu.

6. Trzeba ciągle omadlać swoją decyzję.

 

Proponuję więc, aby spróbować powyższej taktyki. Może ktoś czeka na tą naszą zwlekaną decyzję. Myślę, że warto spróbować. A póki co, „widzimy się” za tydzień! Dobrego, pełnego przebaczenia czasu. Warto!!!