5. Zasady św. Faustyny Kowalskiej.

Trzeba cierpieć, kochając

 

Cierpienie jest skarbem największym na ziemi- oczyszcza duszę. W cierpieniu poznajemy, kto jest dla nas prawdziwym przyjacielem. Prawdziwą miłość mierzy się termometrem cierpień (Dzienniczek 342)

 

Siostra Faustyna wiedziała, o czym pisze, bowiem czas zakonnego życia był usłany cierpieniem fizyczny, psychicznym i duchowy. Przetrwała dzięki Jezusowi Miłosiernemu. A środkiem do przetrwania była miłość. Warto pochylić się nad tym połączeniem: cierpienie – miłowanie.

 

Łatwo powiedzieć, że cierpienie jest oczyszczające, że zbliża do Boga, że jest sprawdzianem człowieczeństwa. Trudniej jednak wcielić to wszystko w życie. Jest jednak taka motywacja, która pozwala na przetrwanie cierpienia z godnością. To miłość pozwala przekroczyć siebie samego, swoje ograniczenia, lęki lub brak cierpliwości. 

 

Antoine de Saint-Exupéry, w „Małym Księciu” napisał: Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: „Na którejś z nich jest moja róża”. I rzeczywiście, kiedy kocha się kogoś bliskiego, to dla niego można zrobić wszystko. Tym bliskim może być Bóg lub ktoś, z kim jesteśmy bardzo związani.

 

Przekonanie o tym, że warto dla Kogoś żyć, brzmi jak truizm. Jest to oczywiste, bowiem miłość czyni cuda. A jak owa miłość może wpływać na znoszenie cierpienia?

 

1. Miłość do Boga wzmacnia człowieka cierpiącego. Świadomość, że Pan mnie nie opuszcza dodaje sił.

 

2. Cierpienia można ofiarować w intencji kochanej osoby. Taka ofiara jest mobilizująca i przemieniająca.

 

3. Chęć życia z miłości dla drugiego dodaje sił. Cierpiący walczy, aby jak najdłużej być z tymi, których kocha.

 

Może warto coś z tego wybrać? A na koniec cytat z Alchemika Paulo Coelho: Serce obawia się cierpień (…). Powiedz mu, że strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie. I że żadne serce nie cierpiało nigdy, gdy sięgało po swoje marzenia…

 

Za tydzień o pokorze w cierpieniu. W lipcu będziemy się spotykać w każdym tygodniu!!!